تبلیغات
دالغالی دنیز - سلطان شعر جناس
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

دالغالی دنیز
 
اوره کلر آلیشین سئوگی اودیلا*********حیاتین لذتی محبت ده دیر

به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت 1392 توسط حسین صولتی

او سلطان شعر جناس ایران است، اما هنوز شیرینی  لالایی ها و بایاتی های مادرش از یادش نرفته  چراکه هیچ شاگرد  متهد  آموزش های بنیادین  را از یاد  نمی برد  آری  وقتی  استاد نصیر پایگذار ٰ نصیر گهواره  بود با صدای دلنشین  مادر  شعر و شاعری  را  آموخت .

گؤیومون ٰ اولدوزوسان

آغزین دادی دوزوسان

داغلاردا چوبان اوللام

 نه قدرسن قوزوسان

او سلطان شعر جناس ایران است، اما هنوز شیرینی  لالایی ها و بایاتی های مادرش از یادش نرفته  چراکه هیچ شاگرد  متهد  آموزش های بنیادین  را از یاد  نمی برد  آری  وقتی  استاد نصیر پایگذار ٰ نصیر گهواره  بود با صدای دلنشین  مادر  شعر و شاعری  را  آموخت .

گؤیومون ٰ اولدوزوسان

آغزین دادی دوزوسان

داغلاردا چوبان اوللام

 نه قدرسن قوزوسان

استاد پایگذار نخستین  جرعه های  شعر و شاعری را در گهواره  نوشید  او در همان  دوران کودکی  با اصطلاعاتی  چون وطنٰ‌محبتٰ سئوگیٰٰ‌سئومک ٰ‌سئویلمک  ٰ‌گول ٰ‌چیچک ٰ چول چمنٰ شح مه  چلنگ و ... آشنا شد و این کلمات اساس و پایه های اشعار استاد  را پی ریزی  نمود.

نصیر پایگذار متخلص به  " نصیر " در یازدهم بهمن ماه سال11 /11/ 1311 دیده به جهان گشود.  تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در شهر مرند و دانشسرای مقدماتی را در تبریز به پایان رسانیده  و به عنوان معلم در شهر مرند شروع به كار كرد. وی شعر سرودن را از كلاس پنجم ابتدائی شروع كرد و اغلب انشاهای خود را منظوم می نوشت .     

استاد  پایگذار  معلمی را از آقای هاشمی   معلم اول ابتدایی اش  به ارث برده  است.  وقتی از استاد  اسم معلم اول ابتدایی اش را پرسیدم   بعد یک لحظه  سکوت گفت  : تو تمام عمرم چنین معلمی  را ندیدم  هرگز فراموش اش  نمی کنم.

آری شادروان هاشمی  چنان  بذر معلمی رادر دل  نصیر پایگذار کاشت که  او   یک بار دیگر به دنیا  بیاید  دوباره  معلمی را برمی گزیند.

استاد پایگذار را به عنوان  معلم ٰ‌شاعر  نویسنده  و روزنامه می شناسیم  او شاعری را مادر ش ٰ‌معلمی   را  از معلم اول ابتدایی اش و نویسندگی را هم از معلم  اول راهنمایی اش   زنده یاد آقای  احمد شایا   یاد گرفت.

او اکثر انشاهایش را به صورت منظوم می نوشته   و با راهنمایی های معلم  اول راهنمایی اش  جرقه های نویسندگی در  ذهن  اش  شعله ور شده   و به طوریکه  پس از 58سال   اولین کتاب استاد   به نام تاریمین تئللری و اشک شمع در سال 1369  از  زیر چاپ در اومد.

وی شعر سرودن را از كلاس پنجم ابتدائی شروع كرد.

جان فدای  شمع رخسار تو چون پروانه کردم

سوختی بال و پرم را شمع من پروا نکردم

با نگاهی کشتی و درمان نمودی بانگاهی

جز به سویت ماه من سوی  دگر پر وانکردم

نخستین شعر استاد است.

استاد اعتقاد شدیدی به   مکتب انسانگرایی دارد او بر این باور است  آدمی قادر است به همه خواستههای خود برسد   اومی گوید با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمی شود باید برای رسیدن به خواسته ها  شبانه روزی تلاش  شود  تا عاقبت کار به کامروایی و خوشی سوق یابد..

بوتون دنیا سنین اولار  ایسته سن

ایسته مکدن   هیچ دایانما  ما ایسته سن

آزی دا وءرمزلر چوخ ایسته مه سن

سنه کیم دئییب دیر چوخ ایسته مه، سن

او به موسیقی اهمیت خواصی می دهد  و به همه سبک ها علاقه دارد  به گفته خودش روزی  چهار ساعت تمام  در کنار مزرعه  گندم نشسته و موسیقی  حاصله از برخورد باد به بوته های گندم   را کوش داده   استاد پایگذار می گوید من در شعر سرودن به دنبال  پیداکردن موسیقی به اشعارم هستم  چراکه  من به وزن و اهنگ یا همان موسیقی  شعر می گویم.

یکی از هفته نامه های   تبریز  طی یک نظر سنجی  اقدام به شناسایی افراد تاثیر گذار در استان آذربایجان شرقی نموده بود که استاد پایگذار   پنجمین  چهره تاثیر گذار استان در سال 1389   انتخاب شده بود.

استاد  پایگذار  چند ماه پیش در ترکیه    لقب  (یلدیز) ستاره  شاعران ترک نویس را  کسب نموده است   او پیشتر    لقب سلطان  شعر جناس را  هم  بدست آورده بود  با این اوصاف  سلطان  شعر جناس ایران تاج  سرش را  به ستاره مزین نمود  استاد پایگذار  در خصوص   مسئولیت  این  افتخار آفرینی  گفت: احساس می کنم    یک مسئولیت جدیدی به من  محول شده و من باید بعد از این بیشتر تلاش کنم و بنویسم تا بتوانم نماینده شایسته ای برای این لقب و جامعه شعر و ادبیات    باشم.

 پایگذار یکی از پر آوازه ترین و مشهورترین چهره  های ادبی  ایران  و جهان   است  او می کوید من هرگز به شهرت  اهمیت  ندادم  و نخواهم داد  چرا که  شهرت باعث می شود انسان  گرفتار یک غرور کاذب شود واین غرور آدمی را از رسالت و هدف اصلی اش دور می کند   من به جای شهرت  محبوب بودن را دوست دارم  چراکه این محبوبیت آدمی را جاودانه می کند  روزی در خیابان مردی مرا دیدو  به گرمی  تحویل ام گرفت   بعد از  خوش وبشی  گفت استاد چرا به خانه ما  دعوا انداختی  تعجب کردم  در حیرت بودم که آن مرد  با خنده گفت استاد من یکدختر  10 ساله و یک پسر 12 ساله دارم  هفته پیش به پارک رفته بودیم که پسرم  یک گل  را  از بوته اش  چید  دخترم شروع کرد به دعوا کردن با پسرم او گفت چرا  کل  را می چینی مگر نمی دانی  که  استاد پایگذار  گفته گل را  نچینید گل هم جان دارد.

عاشیق اولدوم  مین بیر گولون بیرینه

هانسی  مکتب دئییب  گولون بیرینه

هیچ بیر گولو بوداغیندان  اوزمه رم

میلیون لار وئره لر گولون بیرینه

زنده یاد  دكتر منوچهر مرتضوی تاریخ نگار نامدار عارف و حافظ شناس بزرگ درباره نصیر می گوید:" شعرهای جناس تركی نصیر هر یك، یك شاهكار بوده و اشعار جناس فارسی نصیر حال و هوای دیگری دارد. یك بیتی ها و دوبیتی های جناس ایشان در ایجاد موسیقی و آهنگ و زیبایی كلمات بی نظیر بوده و موجب غنی تر شدن زبان و ادبیات شده است. نصیر راستی ام الجناس است "نصیر درباره خود میگوید: جناس در شعرهای فارسی و تركی من در خواب و بیداری جاریست و همیشه اگر هم خودم نخواهم جناس در شعرهایم صیرورت دارد و این موجب لذت من می شود.

پروفسور  حریری اكبر ی از فضلای شهر تبریز و استاد دانشگاه تبریز " نصیر " را الهه جناس و ایهام لقب داده است.روان شاد آقای احمد شایا " آلاو " شاعر و محقق و نویسنده چیره دست كه در كلاس دوم متوسطه معلم نصیر بود. در روزنامه دیواری " مشعل " كه هفتگی منتشر میشد و نصیر خود یكی از گردانندگان آن بود نوشته بود : " با این قریحه و استعداد نصیر " در آینده یكی از شعرا و نویسندگان بزرگ خواهد بود.

 نشریه " حازار  شعر آخشاملاری " شبهای شعر خزر استانداری استان الازیق تركیه در قسمت    بیو گرافی نصیر می نویسد: به وضوح می توان گفت كه تا به امروز كسی در زبان فارسی و تركی به اندازه ایشان شعر جناس نسروده و نیز به اندازه ایشان عاقلانه با كلمات بازی نكرده است. بدین سبب در ایران نصیر پایگذار را پدر شعر جناس نامیده اند.كتاب "  فارسی عمومی " كه در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز تدریس می شود یك صفحه اش را هم به سلطان شعر جناس  ایران " نصیر " اختصاص داده  و از اشعار جناس ایشان به عنوان شاعر جناس گوی معاصر نام برده است.

نصیر پایگذار  در سال 1389 به عنوان یکی از زنده نامان (چهر ه های  ماندگار) کلانشهر تبریز انتخاب گردیده است . کتاب اشک اسب (داستانهای واقعی)  در سال 1389 از طرف سازمان ملی جوانان ایران اثر برگزیده سال انتخاب شده  بود. 

استاد پایگذار  چندین بار  برای شرکت  در جشنواره های مختلف  بین المللی   به کشورهای   همسایه سفر کرده است.

منبع:http://anaj.ir/news/pages/46#

طبقه بندی: شاعران آذربایجان، 
.: Weblog Themes By Pichak :.

ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ